Thorgal — Mechanika

W grze fabularnej Thorgal postawiliśmy na sprawdzone rozwiązania, dlatego w kwestii mechaniki czerpaliśmy garściami z naszych poprzednich gier. Zależało nam jednak przede wszystkim, aby zasady były jak najprostsze i szybkie do opanowania.

Wykonując testy, zawsze rzucacie dwoma k20. Jedna z nich to Kość Przeznaczenia, a druga to Kość Szczęścia. W pierwszej kolejności spoglądacie na wynik na Kości Przeznaczenia, która obrazuje ścieżkę Waszego losu, a następnie dodajecie wartości testowanej umiejętności oraz przypisanego do niej Parametru Głównego i sprawdzacie, czy udało się Wam osiągnąć określony przed testem Poziom Trudności, a w walce — wartość Obrony przeciwnika.

Nie zawsze jednak los musi Wam sprzyjać! Sam Thorgal wielokrotnie musiał przeciwstawiać się swojemu przeznaczeniu, ba — nieraz, dzięki swoim czynom, udawało mu się uzyskać wstawiennictwo bogów! Ci sami bogowie zauważyli również przybycie innych Atlantów i bacznie się im przyglądają — przybysze mianują się wszakże potomkami samego Posejdona.

Gdy podczas testu nie wszystko pójdzie po Waszej myśli, możecie skorzystać z jednego z dostępnych zasobów. Do dyspozycji macie m.in. Łaskę Bogów, która pozwala zamienić wynik z Kości Przeznaczenia na ten, który wypadł na Kości Szczęścia. Ponadto możecie wykorzystać Przesunięcia, które — jak sama nazwa wskazuje — pozwalają „przesuwać” wyrzucony wynik o pewną wartość tak, aby zbliżyć się do sukcesu. Dodatkowo, jeżeli na obydwu kościach wypadną te same wyniki (tzw. Dublet), otrzymujecie premię do wykonywanego testu!

Podobnie jak Thorgal, uznajemy, że sami powinniśmy być kowalami własnego losu. Dlatego oddajemy w Wasze ręce narzędzia, dzięki którym nie jesteście zdani na jego łaskę podczas rzutów.